Унікальна торгова пропозиція (УТП) – це ключовий елемент маркетингової стратегії, що виділяє товар чи послугу серед конкурентів. Воно підкреслює унікальну вигоду чи характеристику, яку клієнт отримає, обравши саме ваш продукт чи послугу. УТП має бути ясним, привабливим і достатньо переконливим, щоб мотивувати споживача до покупки.
Створення ефективного УТП допомагає підприємствам привернути увагу цільової аудиторії, збільшити лояльність клієнтів та виділитись на ринку.
Кожен маркетолог у якийсь момент завданням ставить розробку Унікальної Торгової Пропозиції (УТП), бо це є серце будь-якої маркетингової стратегії.
УТП потрібно у всьому: починаючи від реклами та закінчуючи дизайном сайту. Важливо глибоко зрозуміти, чим ваш продукт кращий чи відрізняється від конкурентів, тому що саме це зачепить вашу аудиторію.
Хороше УТП — це не просто слова, це ваш шанс швидше знайти «своїх» людей та переконати їх залишитися з вами.
У цій статті ми докладно розглянемо тему Унікальної Торгової Пропозиції (УТП), охоплюючи такі аспекти, як методи розробки рекламної стратегії, визначення УТП, його впровадження в рекламу, створення рекламних кампаній, а також надання ключових рекомендацій щодо їх розробки та реалізації.
УТП (унікальна торгова пропозиція) – рекламна концепція, спочатку запропонована американським рекламістом та автором книги «Реальність реклами», Россером Рівзом.
Россер Рівз стверджує, що УТП – це цілісна картина графічних та текстових елементів, яка сприймається свідомістю споживача.
Сьогодні «реальність у рекламі» така, що ринок товарів та послуг надто перевантажений і не викликає сумніву той факт, що багато товарів ідентичні та аналогів їх існує безліч. Але варто заглибитись у вивчення ринку, навіть у високо конкурентній ніші споживчих товарів можна знайти низку відмінних характеристик та значну кількість корінних відмінностей між товарами та/або способами їх: вживання, застосування, використання.
Після того як ми вивчили ринок, що цікавить нас: основних гравців (конкурентів), споживчу спроможність, цінову політику слід переходити до розробки своєї стратегії, саме в нашому випадку — УТП.
Змінити або вдосконалити товар, отже, ми обдумано створюємо або закладаємо у товар унікальну торгову пропозицію з вигодою для споживача. Це кращий із варіантів.
У минулому столітті один рекламіст сказав: «Талантливий товар могутніший за талановитого пера».
Оточуємо товар ореолом унікальності. Якщо товар чи послугу не можна змінити, і він так і залишається ідентичним іншим, потрібно розповісти про те, що до цього ніхто не говорив. Подібне твердження набуває унікального характеру.
УТП стає власністю першопрохідника, що ототожнюється з ним. Якщо конкурент імітує рекламу, намагається її перефразувати він отримує зворотний ефект, створена реклама працює проти нього. І все тому, що у свідомості публіки цей УТП належить лідерові ринку.
Рекламні кампанії з УТП стимулюють залучення до споживання.
УТП дає рекламному повідомленню високий рівень запам’ятовування.
Звичайна реклама не унікальна, вона не залишається в пам’яті. Вона може познайомити споживача лише із зовнішнім виглядом товару та назвою.
Ця реклама розчиняється у тумані схожості, банальності та тривіальності.
Рекламна кампанія – це функціональний, комунікаційний інструмент маркетингу із забезпечення та передачі публіці максимально повного рекламного повідомлення.
Рекламісти розбилися на два табори, один з яких дотримується наукової точки зору та розглядає рекламу як предмет вивчення, і впевнені в тому, що рекламна кампанія має досягти комерційних цілей.
Другі ж вважають, що комерційні принципи обмежують творчу активність, ніж спрямовують, збагачують і роблять її більш життєдайною, і впевнені, що реклама — це витвір мистецтва.
Так як ці два важливі підходи мають певний конфлікт інтересів, рекламодавець має право сам вибрати як злити свій рекламний бюджет. Але варто пам’ятати, що світ перетворився завдяки вченим, які діяли у рамках принципів: аналізу, розрахунку, виміру тощо.
Якщо товар чи послуга не задовольняє якусь вже існуючу потребу або вже існуючі бажання споживача, його реклама обов’язково провалиться.
Реклама буде дієва тільки в тому випадку, якщо зможе запропонувати споживачеві рішення його проблеми: досконаліший автомобіль, якісніший одяг, кращий сервіс і т.д.
З розвитком ринків товарів та послуг, розширення асортименту продукції, зростала і роль реклами. Реклама завжди була наслідком і ніколи – причиною. Вважати рекламу причиною того, що відбувається, означає сприймати все навпаки. Реклама — лише одне із наслідків, і підприємець, який забуває про це, виявляється відірваним від реальності.
З погляду економіки реклама є простою заміною менеджера, якщо хочете, довгою рукою підприємця, який голосно кричить про свої товари.
«Я знаю, що принаймні половина моїх рекламних грошей марнується. Ось тільки не можу з’ясувати, яка половина».
Автор невідомий
Реклама є сильним чинником на свідомість споживачів, але будувати висновки про рекламну кампанію лише по результатам збуту – це помилка. Існує безліч інструментів маркетингу які впливають на збут, реклама один з них.
Постійність — один із найстаріших принципів реклами.
Одна сильна думка. Споживач схильний запам’ятати з рекламного оголошення лише щось одне: або один сильний аргумент, або одну сильну думку.
Якщо це рекламний ролик, слід тісно пов’язувати зображення зі звуком. Споживач повинен на власні очі бачити те, про що він чує вухами. Важливо прибрати диктора з екрану, а його голос залишити (ніякої зайвої інформації, безглуздості та нісенітниці).
Рекламну кампанію слід розсіювати на максимальну площу. Слід охопити якнайбільше сімей, якнайбільше людей, якщо це не специфічний нішевий товар. Цей принцип забезпечує зростання рівня впровадження реклами.
«Реклама стимулює продаж хорошого товару та провал поганого»
Альфред Політц